Przejdź do treści

Mgr Anna Larecka

larecka.png

Stanowisko: Starszy asystent dydaktyczny

Pokój: 308

Telefon: 42 631 35 13

E-Mail:  anna.larecka@p.lodz.pl

 


 

Wykształcenie:

Uniwersytet Łódzki, Wydział Matematyki Fizyki i Chemii, kierunek Matematyka-specjalność Zastosowania Matematyki, 1996 tytuł mgr matematyki, temat pracy „Przykłady zastosowań warunków Kuhna-Tuckera”

Uniwersytet Łódzki, Wydział Nauk Geograficznych oraz Wydział Matematyki i Informatyki, studia podyplomowe: Geoinformacja, 2017, temat pracy „Analiza lokalizacji elektrowni wiatrowych w gminie Krzyżanów”

 

Prace i artykuły:

Andrzejowski W., Stelmaszczyk A., Mapa zasadnicza jako źródło informacji przy wyznaczaniu cieni w perspektywie, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej,Biuletyn Geometria i Komputer, 2003

Konstrukcja cieni w perspektywie wymaga wyznaczenia punktu zbiegu promieni słonecznych oraz jego rzutu na płaszczyznę podstawy. Wszystkie publikacje o charakterze dydaktycznym realizują ten punkt wykorzystując bezpośrednio kąt podniesienia i azymut – parametry odczytane z odpowiednich tablic. Zakłada się więc, że promień główny obserwacji ustawiony jest w kierunku południe – północ, co w praktyce zdarza się rzadko. W niniejszym artykule omówiony został sposób wyznaczenia i uwzględnienia poprawki azymutu w graficznej i analityczno – graficznej konstrukcji cienia wykorzystując mapę dla celów projektowych (zasadniczą).

 

Kowalski G. Stelmaszczyk A., Geometryczna prezentacja transformacji numerycznej współrzędnych płaskich, 2006

W artykule omówiono założenia ogólne numerycznej transformacji współrzędnych płaskich oraz przedstawiono zasady konstrukcji geometrycznych ilustrujących te przekształcenia.

 

Stelmaszczyk A., Geometryczne modelowanie wybranych powierzchni na potrzeby projektowania przekryć powłokowych, Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, Budownictwo z.56, nr 1032, 2008

Geometryczne modelowanie powierzchni, w kontekście ich zastosowania w projektach przekryć budowlanych, należy do zagadnień złożonych i pracochłonnych. Rozwój komputerowego wspomagania procesu projektowania sprawia, że to co do niedawna było niemożliwe, obecnie staje się realne. W architekturze pojawia się coraz więcej dotychczas niedostępnych swobodnych form geometrycznych, podobnych do spotykanych w przyrodzie i co najważniejsze, dających się opisać matematycznymi zależnościami. W pracy omówione zostały krzywe i powierzchnie Beziera, powierzchnie Coonsa oraz powierzchnie algebraiczne. Omówione powierzchnie umożliwiają swobodny opis struktury geometrycznej przekryć powłokowych za pomocą odpowiednich wzorów.

 

Larecka A., Metoda graficzna przetwarzania zdjęć lotniczych, Wydawnictwo Politechniki Śląskiej Monografia:Geometria Grafika Komputer, 2012

Zdjęcie lotnicze terenu płaskiego i mapa są utworami rzutowymi. W celu otrzymania mapy w określonej skali na podstawie pojedynczego zdjęcia lotniczego o przypadkowej orientacji zewnętrznej, należy wykonać pewne operacje zwane w fotogrametrii przetwarzaniem. Przetwarzanie jest procesem, za pomocą którego dowolny obraz płaskiego przedmiotu przedstawiony w rzucie środkowym może być przekształcony do rzutu ortogonalnego na określonej płaszczyźnie. W pracy została przedstawiona konstrukcja uzupełniania mapy o brakujące elementy terenowe, na przykładzie mapy i zdjęcia lotniczego miasta Koszalina, wykorzystująca właściwości przekształcenia środkowo-kolineacyjnego.

 

Larecka A., Analiza lokalizacji elektrowni wiatrowych w gminie Krzyżanów, praca dyplomowa, 2017

Regulacją prawną w zakresie lokalizacji turbin wiatrowych jest Ustawa z 20 maja 2016 r. o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. W pracy poddany został analizie obszar gminy Krzyżanów pod kątem lokalizacji elektrowni wiatrowych już wybudowanych oraz elektrowni wiatrowych ujętych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego. Analizy dotyczą ich lokalizacji w terenie, odległości od: budynków mieszkalnych,  parków narodowych,  rezerwatów, parków krajobrazowych,  obszarów Natura 2000,  leśnych kompleksów promocyjnych,  granic gmin. Program ArcGis jest zasadniczym narzędziem dzięki któremu w pracy możliwe było wskazanie obszaru pod zabudowę mieszkaniową oraz sprawdzenie, które z turbin wiatrowych spełniają normy odległościowe.

 

Prowadzone zajęcia:

  • Geometria wykreślna - wykład, laboratorium,

  • Geograficzne systemy informacji przestrzennej I – laboratorium,

  • Geodezja-Geoportale- laboratorium.