Zarząd Koła Naukowego "WENTYLATOR":
Przewodnicząca: Patrycja Kowalska
Opiekun naukowy: dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. uczelni, robert.cichowicz@p.lodz.pl
Działalność Koła:
1. Historia koła naukowego
Studenckie Koło Naukowe Wentylator zostało założone w roku 2000. Opiekunem koła od początku jego działalności, aż do dnia dzisiejszego jest dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. uczelni. Początkowo koło działało przy Katedrze Techniki Ogrzewczej i Wentylacji, natomiast obecnie rozwija się przy Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
2. Logo
W celu większego utożsamiania się z działalnością SKN Wentylator w 2010 roku powstało i zostało jednogłośnie zaakceptowane pierwsze oficjalne logo naszej organizacji studenckiej, które funkcjonowało aż do 2015 roku.
Jednak po pięciu latach postanowiono „odświeżyć” logotyp, czego efektem są obecne nowe koszulki dla członków organizacji oraz sympatyków koła, baner promujący i inne materiały promujące SKN Wentylator. W efekcie nowe logo stało się nową wizytówką koła i symbolem rozpoznawalności organizacji na tle innych organizacji studenckich.
3. Dzień Inżynierii Środowiska
Jednym z najważniejszych wydarzeń organizowanych przez SKN Wentylator są cyklicznie odbywające się na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej Dni Inżynierii Środowiska.
Ten Dzień/Konkurs ma za zadanie promować zagadnienia związane z instalacjami w budownictwie oraz pomagać w upowszechnieniu wiedzy o kierunku inżynieria środowiska, w tym przybliżyć studentom asortyment różnych branżowych producentów, a także pozwolić lepiej zintegrować się studentów Wydziału BAIŚ PŁ.
Konkurs nieprzerwanie odbywa się od 2013 roku i dotyczy różnych zagadnień związanych z instalacjami budowlanymi, i tak:
- I Dzień Inżynierii Środowiska w 2013r. nosił tytuł „Zaciśnij Renifera”;
- II Dzień Inżynierii Środowiska w 2014r. był związany z „15 lat SKN Wentylator, czyli Inżynieria z Wielką Pompą”;
- III Dzień Inżynierii Środowiska w 2015r. nosił tytuł „Pokonaj opory”;
- IV Dzień Inżynierii Środowiska w 2016r. odbywał się pod hasłem „Zbuduj sanie przez zgrzewanie”;
- V Dzień Inżynierii Środowiska w 2017r. to „Polski hydraulik jest niezastąpiony”;
- VI Dzień Inżynierii Środowiska w 2018r. nosił tytuł „Go Balance – nie daj się wyprowadzić z równowagi”;
- VII Dzień Inżynierii Środowiska w 2024r. nosił tytuł "Czas na leżak. Inżynieria Środowiska w Budownictwie na lato".
4. Szkolenia Branżowe
SKN Wentylator współpracuje również z szeregiem firm związanych z instalacjami budowlanymi. Dzięki temu organizowane i przygotowywane są szkolenia branżowe dla członków naszego koła oraz innych studentów zainteresowanych daną tematyką. Cyklicznie współpracujemy m. i. z takimi firmami jak: Grundfos, Venture Industries Vesbo, Nikczuk Metal, czy też Ebmpapst.
5. Dzień otwarty dla Szkół Podstawowych
Najnowszą formą działalności SKN Wentylator było uczestnictwo w dniu otwartym dla uczniów szkoły podstawowej, który odbył się na terenie Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ. Wydarzenie to miało pokazać/zainteresować najmłodszym uczestnikom jak fascynujący może być świat techniki i nauki. Inicjatywa ta związana była z „przekonaniem”, że często zdarza się tak, że to właśnie w dzieciństwie podejmujemy decyzję kim chcemy być w przyszłości (oczywiście bywa też inaczej). Jednak miejmy nadzieję, że chociaż część z naszych młodych gości zdecyduje się wybrać taka drogę edukacji i „odwiedzić” na dłużej nasz Wydział, będąc kolejnym rocznikiem studentów.
6. Sympozjum Kół Naukowych
Członkowie SKN Wentylator są również od samego początku aktywnymi uczestnikami seminariów organizowanych przez Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska. Na sympozjum koło zawsze podsumowuje swoją działalność w danym roku akademickim, a także przedstawia referaty merytoryczne związane z kierunkiem "inżynieria środowiska w budownictwie" (wcześniej "inżynieria środowiska").