Historia Instytutu

1976

Historia Instytutu związana jest z powstaniem kierunku nauczania Inżynierii Środowiska w 1976 roku na ówczesnym Wydziale Budownictwa i Architektury. Właśnie w roku 1976 decyzją J.M. Rektora Politechniki Łódzkiej zostaje powołany Instytut Inżynierii Środowiska. Zespół Instalacji Budowlanych wchodzący w skład Instytutu Techniki Cieplnej i Chłodnictwa na Wydziale Mechanicznym zostaje przeniesiony i włączony w skład nowopowstałego Instytutu.

1992

Taka struktura trwa aż do roku 1992, gdy zarządzeniem J.M. Rektora w sprawie zmian organizacyjnych w strukturze Politechniki Łódzkiej, Instytut Inżynierii Środowiska dzieli się na pięć katedr. Tak powstają Katedra Geotechniki i Budowli Inżynierskich, Katedra Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej, Katedra Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej, Katedra Wodociągów i Kanalizacji oraz Katedra Inżynierii Środowiska.

2010

W roku 2010 łączą się Katedry Inżynierii Środowiska oraz Wodociągów i Kanalizacji tworząc nową jednostkę organizacyjną o starej nazwie Instytut Inżynierii Środowiska.

2013

Z początkiem stycznia 2013 roku w/w Instytut łączy się z Katedrą Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej tworząc nową jednostkę o nazwie Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych. Decyzją J.M. Rektora Politechniki Łódzkiej Dyrektorem Instytutu zostaje prof. zw. dr hab. inż. Henryk G. Sabiniak.

2016

Wskutek zmian organizacyjnych i naturalnych konieczna staje się kolejna zmiana struktury organizacyjnej. Z początkiem stycznia 2016 r. przyłącza się do Instytutu Katedrę Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej. Z końcem września tegoż roku odchodzi dwóch samodzielnych pracowników, a od października zatrudniony zostaje nowy pracownik samodzielny.

2020

Z końcem roku akademickiego przestają istnieć Zakłady, a w to miejsce zostają powołane Zespoły Naukowe: Instalacji Budowlanych, Ochrony Atmosfery i Jakości Powietrza Wewnętrznego, Technik Ochrony Wód i Hydrologii Terenów Zurbanizowanych, Technologii Oczyszczania Ścieków i Zagospodarowania Odpadów, Gospodarki Przestrzennej i Geomatyki. Natomiast z początkiem października tegoż roku decyzją J.M. Rektora Politechniki Łódzkiej Dyrektorem Instytutu zostaje dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. uczelni.

Obecnie dyrektorem Instytutu jest: dr hab. inż. Robert Cichowicz, prof. uczelni.

Zastępcą dyrektora ds. kształcenia jest: dr Dorota Gryglik