Przejdź do treści

Dr inż. Adam Rubnikowicz

rubnikowicz.png

Stanowisko: Starszy specjalista naukowo - techniczny

Pokój: 7

Telefon: 42 631 35 19

E-Mail: adam.rubnikowicz@p.lodz.pl

 


 

Wykształcenie:

Dyplom mgr inż., kierunek Ochrona Środowiska na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska (2003 r.),

Ukończone studia podyplomowe „Termomodernizacja, auditing i certyfikacja energetyczna budynków” - uprawnienia certyfikatora energetycznego (2010 r.),

Stopień naukowy doktora nauk technicznych w specjalności inżynieria środowiska na Wydziale Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej (2014 r.)

Od roku 2005 r. zatrudniony najpierw w Katedrze Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej, a obecnie w Instytucie Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych Politechniki Łódzkiej.

 

Dorobek naukowy:

Orcid ID: 0000-0002-8185-2293

 

Autor: 2 monografii naukowych – skrypty ćwiczeń laboratoryjnych, 15 artykułów, ekspertyz technicznych i badań we współpracy z przemysłem z dziedziny wentylacji, klimatyzacji i ogrzewnictwa.

Skrypty „Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych część 1” (2020 r.) Wydawnictwo PŁ.

„Ćwiczenia laboratoryjne z instalacji budowlanych część 2” (2022 r.) Wydawnictwo PŁ.

 

Zgłoszenie patentowe nasady kominowej typu T-22 z dnia 15.05.2019., nr P.429922

 

Wybrane, opublikowane artykuły naukowe:

Rubnikowicz A., Sabiniak G. H.,  2020. „Tests on shaped compensators used in heating systems made of chlorinated polyvinyl chloride – CPVC”, Instal 7/2020 str. 19-23.

Abstract:The use of plastic materials has become a standard in sanitary systems design. Due to numerous advantages of polymers, heating and hot water systems made of them have become an alternative to the ones made of traditional materials such as steel or copper.

The values of forces working on particular elements of compensators as well as their displacement result from linear thermal elongation of segments of the system mounted in fixed supports.

The article presents theoretical considerations on the subject of linear elongations and stress in shaped compensators that occur during exploitation of heating systems made of chlorinated polyvinyl chloride – CPVC. In order to verify the results of the theoretical considerations, both the analytical and the numerical ones, a series of fatigue and destruction experiments were performed in the next stage of the research.

 

Rubnikowicz A., Deska A. 2020. „Badania porównawcze nasad kominowych na przykładzie TRN-150 i T-22 -160” Instal 7/2020 str. 37-41.

Abstract: W artykule przedstawiono porównanie wyników badań dwóch nasad kominowych: jednej z najczęściej stosowanych obecnie nasad kominowych TRN oraz wywietrzaka nowego typu T-22. Zaprezentowano schematy wywietrzaków, zakres przeprowadzonych badań oraz schemat i opis stanowiska badawczego. W opracowaniu przedstawiono metodę przeprowadzonych testów. Badania wywietrzaków przeprowadzono w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Zaprezentowano wykresy; podciśnienie w funkcji strumienia objętości powietrza wentylacyjnego. Przedstawiono również wyniki badań współczynników oporów miejscowych wywietrzaków. Wyniki pomiarów omówiono we wnioskach.

 

Rubnikowicz A., Sabiniak G. H., 2019. „Badania wytrzymałości zmęczeniowej systemów instalacyjnych”, Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja 4/50/2019. str. 128-135.

Abstract: Długości ramion kompensatorów wykonywanych z rur instalacyjnych zależą w dużej mierze od rodzaju tworzywa. Chcąc zapewnić prawidłowe działanie i trwałość instalacji należy zadbać o właściwą kompensację wydłużeń prostych odcinków rurociągów. W artykule wykazano, że dane w katalogach przyjmowane do obliczeń długości ramion kompensatorów znacząco różnią się od wyników otrzymanych z badań. Przeprowadzono analizę numeryczną pracy kompensatorów kształtowych celem określenia miejsc najbardziej obciążonych podczas pracy instalacji grzewczej. Wykonano badania zmęczeniowe w warunkach rzeczywistych chcąc ustalić dopuszczalne naprężenia w zależności od czasu eksploatacji instalacji. Na stanowisku badawczym poddano próbom zmęczeniowym ramiona kompensatorów oraz kolana, obciążając te elementy różnymi wartościami strzałek ugięcia f. W pracy przedstawiono analizę teoretyczną oraz wyniki doświadczalnych badań zmęczeniowych ramion kompensatorów i kształtek-kolan pracujących w instalacjach grzewczych oraz sformułowano na ich podstawie wnioski.

 

Sabiniak G. H.,  Rubnikowicz A. 2017.”Badania własności materiałowych rur wielowarstwowych wykonanych z tworzyw sztucznych stosowanych w instalacjach grzewczych”. Instal nr 7/8. (386): 22 ÷ 26.

Abstract: Rury wielowarstwowe posiadają znacznie mniejszy współczynnik wydłużenia liniowego – α, w porównaniu do rur wykonanych z jednorodnego tworzywa. Znacząco różnią się również i inne właściwości mechaniczne takie, jak moduł Younga, czy granica plastyczności. Ponadto warstwy aluminium są barierą dla tlenu przenikającego przez ścianki rur do zładu. Mimo, że rury wielowarstwowe wykazują mniejsze wydłużenia liniowe pod wpływem zmian temperatury, nie zwalnia to projektantów i wykonawców instalacji ze stosowania kompensacji wydłużeń liniowych mając na uwadze długotrwałą i bezawaryjną ich pracę. Producenci systemów wielowarstwowych, podobnie jak w przypadku rur jednorodnych, dane materiałowe zawierają w stałej – K, dla całego zakresu temperaturowego. Zdarza się również, że stała materiałowa K o tej samej wartości jest zalecana w obliczeniach długości ramion kompensatorów rur wykonanych z jednorodnego polimeru, jak i wielowarstwowych, których bazą jest ten sam polimer.Przeprowadzono badania weryfikujące dane przyjmowane do obliczeń długości ramion kompensatorów kształtowych w wielowarstwowych systemach instalacyjnych.Wykonane badania miały na celu określić wartości modułów Younga oraz wytrzymałość na rozrywanie rur wielowarstwowych w porównaniu do danych zawartych w katalogach i poradnikach dla projektantów.

 

Sabiniak G. H., Rubnikowicz A. 2017. „Badania własności materiałowych rur wykonanych z jednorodnych tworzyw sztucznych stosowanych w instalacjach grzewczych”. Ciepłownictwo, Ogrzewnictwo, Wentylacja Nr 7.

Abstract: Producenci systemów instalacyjnych często ograniczają się do podania właściwości materiałowych potrzebnych do obliczeń długości ramion kompensatora w postaci stałej materiałowej – K, bez podania takich danych jak: moduł Younga, dopuszczalne naprężenia rozciągające w zależności od temperatury, czy granice plastyczności. Wartości stałych podawane w katalogach dla różnych systemów różnią się znacznie, nawet dla rur tego samego rodzaju i o takiej samej budowie. Zdarza się również, że stała materiałowa o tej samej wartości ma zastosowanie w obliczeniach długości ramienia kompensatora dla rur wykonanych z jednorodnego polimeru, jak i rur wielowarstwowych, których bazą jest ten sam polimer. Jest to wygodne dla projektantów i monterów instalacji, ale może powodować poważne konsekwencje, obniżając trwałość lub powodować przewymiarowanie kompensatorów kształtowych. Nie należy zapominać również o tym, że wartość

stałej zmienia się pod wpływem temperatury, ponieważ jest bezpośrednio zależna od modułu Younga i naprężeń dopuszczalnych. Właściwości mechaniczne polimerów są ściśle zależne nawet od niewielkich zmian temperatury. W pracy przeprowadzono badania weryfikujące dane przyjmowane do obliczeń długości ramion kompensatorów kształtowych w różnych systemach instalacyjnych wykonanych z jednorodnego polimeru. Wykonane badania miały na celu określić wartości modułów Younga oraz wytrzymałości na rozrywanie rur wykonanych z jednorodnego polimeru w porównaniu do danych zawartych w katalogach i poradnikach dla projektantów.

 

Sabiniak G. H., Rubnikowicz A. 2014. „Metody modelowania kompensatorów kształtowych w instalacjach z tworzyw sztucznych”. Instal Nr 6. (352): 50 ÷ 53.

Abstract: Modelowanie pracy ramion kompensatorów kształtowych instalacji wykonanych z tworzyw sztucznych odbywa się w oparciu o identyczne zasady jak dla rur stalowych lub miedzianych. Stosowana powszechnie metoda do obliczania długości ramion kompensatorów oparta jest na teorii belki zginanej, jednostronnie utwierdzonej, obciążonej na jej swobodnym końcu siłą zmieniającą kierunek działania w określonym rytmie czasowym, związanym ze zmianą temperatury czynnika przepływającego przez instalację. W artykule przedstawiono dwa modele obliczeniowe „klasyczny” i „uproszczony”, które prezentują różne podejście do pracy ramienia kompensatora kształtowego podczas jego pracy w instalacji ogrzewczej.

 

Dorobek dydaktyczny:

Prowadzenie zajęć laboratoryjnych z przedmiotów: Wentylacja, Ogrzewnictwo, Urządzenia do Ochrony Powietrza na kierunku: Sieci i Instalacje w Inżynierii Środowiska.

 

Obszar badań i zainteresowań:

  • wytrzymałość zmęczeniowa tworzyw sztucznych podczas pracy instalacji grzewczych i chłodniczych,

  • własności mechaniczne tworzyw sztucznych,

  • badania aerodynamiczne wywietrzaków dachowych, nasad kominowych,

  • badania urządzeń i instalacji wentylacyjnych oraz ogrzewczych we współpracy z przemysłem,

  • budowa stanowisk laboratoryjnych i badawczych,

  • pomiary stężeń zanieczyszczeń powietrza przy wykorzystaniu drona (BSP) – pilot z uprawnieniami VLOS (w zasięgu wzroku) do 25 kg.