Dr hab. inż. Marek Zawilski

zawilski_n.png

Stanowisko: Profesor Uczelni do 2018 r.

Pokój: 142

Telefon: 42 631 39 49

E-Mail: marek.zawilski@p.lodz.pl

Wykształcenie:

• Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa, 1972, mgr inż., „Projekt oczyszczalni ścieków przemysłowych dla ZPJ „Pierwsza” w Łodzi”,
  • Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa Lądowego i Architektury, 1982, „Kryteria wyboru wielkości zbiorników wyrównawczych przy oczyszczaniu ścieków osadem czynnym w komorach pełnego mieszania na przykładzie przemysłu wełnianego”,
  • Politechnika Wrocławska, Wydział Inżynierii Ochrony Środowiska, 1999, „Prognozowanie wielkości odpływu i ładunków zanieczyszczeń ścieków opadowych odprowadzanych z terenów ,zurbanizowanych”,
  • Politechnika Łódzka, Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, 2003.

Wybrane publikacje:

Zawilski M. (1997) : Prognozowanie wielkości odpływu i ładunków zanieczyszczeń ścieków opadowych odprowadzanych z terenów zurbanizowanych. Zeszyty Naukowe Politechniki Łódzkiej, nr 792.

Przedmiotem pracy jest modelowanie ilości i składu ścieków opadowych, odprowadzanych do wód powierzchniowych z terenów zurbanizowanych. W pierwszej części pracy omówiono model matematyczny prognozowania ilości i składu ścieków opadowych oraz jego kalibrację i weryfikację. W części drugiej omówiono metodykę określania charakterystyki sedymentacyjnej zawiesin zawartych w ściekach opadowych oraz zaprezentowano wyniki badań terenowych. Podano także wyniki badania osadów, powstających w wyniku oczyszczania ścieków opadowych. W części trzeciej przedstawiono własny model matematyczny osadnika retencyjnego ścieków opadowych, zweryfikowany na podstawie badań terenowych. Model osadnika wykorzystano do prognozowania emisji zanieczyszczeń do odbiornika dla pojedynczych opadów i całego roku.
Praca jest zakończona wnioskami, potwierdzającymi tezy oraz celowość stosowania zaprezentowanych modeli matematycznych.

Osuch-Pajdzińska E Zawilski M. (1998a), Model of Storm Sewer Discharge. I: Description. Journ. Envir.Eng., ASCE, vol.124, no.7, 593-599.

This article presents a mathematical deterministic model for simulating the quantity and quality of discharge from a network of storm sewers for any given rainfall. The model is needed to calculate the hydrographs and pollutographs of discharge at any point in the sewer network. The integrated model includes five submodels: for surface runoff, for pollutant accumulation on the catchment, for pollutant washoff, for flow in the storm sewer network, and for pollutant load transport in the storm sewer network. The input data are the characteristics of the catchment area of the storm sewer network, and of the rainfall. This paper presents a mathematical description of each process that occurs during the runoff and washoff of pollutants from the catchment. Notification of the model is presented in a companion paper also published in this issue.

Osuch-Pajdzińska E. Zawilski M. (1998b), Model of Storm Sewer Discharge. II: Calibration and Verification. Journ. Envir.Eng., ASCE, vol.124, no.7, 600-611.

This article presents the results of calibration and verrification of mathematical models for calculating hydrographs and pollutographs of urban stormwater. Calibration of model parameters is based on results obtained from field studies for the mixed industrial and residential catchment with the surface area of 300 ha. The relative error was calculated by comparing the model predictions with the field study results. The sensitivity of the model to changes in particular parameters was studied and some of the model parameters were found to decisively affect the final modeling results. The possibility of using the model for other catchments, with different optimal parameter values, was tested.

Zawilski M. (2004) : Modernisation problems of the sewerage infrastructure in a large Polish city, in : Enhancing Urban Environment by Environmental Upgrading and Restoration, ed. J.Marsalek et al., NATO Science Series, IV. Earth and Environmental Sciences, vol. 43, pp. 151-162.

In the article, problems concerning modernisation of the combined sewerage system in the Łodź city has been presented. Firstly, the history of the planning of the sewerage system which has been made by W.Lindley, is described. Next, contemporary problems with combined sewer overflows and necessary storage of stormwater are discussed. Several modernisation options has been analysed.

Zawilski M. (2010): Integracja zlewni zurbanizowanej w symulacji spływu ścieków opadowych, Gaz, Woda i Technika Sanitarna, 6, 28-32.

W artykule poruszono problem integracji powierzchni cząstkowych zlewni zurbanizowanej w aspekcie modelowania cyfrowego kanalizacji deszczowej. Integracja taka przyspiesza przygotowanie danych oraz wykonywanie obliczeń, musi być jednak czyniona przy zastosowaniu określonej metodyki, tak aby nie spowodować zniekształceń rezultatów obliczeń. Problem omówiono na przykładzie rzeczywistej zlewni miejskiej wyposażonej w system kanalizacji deszczowej. Przedstawiono wyniki obliczeń dla kilku poziomów integracji zlewni cząstkowej, wychodząc z ich największego rozdrobnienia, odpowiadającego przyporządkowaniu zlewni do kanałów osiedlowych.

Prowadzone zajęcia:

Komputerowe metody projektowania, inżynieria środowiska, wykł., sem.5,6 Ist.
Modelowanie matematyczne w inż. środowiska, inżynieria środowiska, wykł., sem.1 II st.
Optymalizacja systemów w inż. środowiska, inżynieria środowiska, wykł., sem.1,2, II st.
Zarządzanie środowiskiem, inżynieria środowiska, wykł., sem.1, II st.
Zagadnienia zrównoważonego rozwoju w budownictwie, budownictwo, wykł., sem.3, II st.
Zintegrowane kształtowanie systemów unieszkodliwiania ścieków, inż.środowiska, sem.3, II st.