Studia podyplomowe "Modelowanie systemów wodociągowych i kanalizacyjnych w praktyce inżynierskiej"
1. Organizator studiów/jednostka organizacyjna:
Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych (Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska)
2. Kierownik studiów:
dr hab. inż. Grażyna Sakson-Sysiak, prof. uczelni
3. Zakres tematyczny studiów:
Tworzenie i wykorzystanie w praktyce inżynierskiej modeli matematycznych sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
4. Adresaci:
Studia kierowane są do przedstawicieli zawodów związanych z inżynierią środowiska, w szczególności z planowaniem, realizacją i eksploatacją sieci wodociągowych i kanalizacyjnych.
5. Cel studiów:
Absolwent uzyska wiedzę i umiejętności niezbędne w przedsiębiorstwach/instytucjach odpowiedzialnych za budowę i eksploatację systemów wodociągowych i kanalizacyjnych, pozna nowoczesne narzędzia informatyczne umożliwiające analizę funkcjonowania tych systemów i wybór optymalnych rozwiązań w zakresie ich modernizacji i rozbudowy. Pozna zasady i sposoby pozyskiwania i opracowywania danych do tworzenia modeli sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, będzie potrafił utworzyć model systemu wodociągowego i kanalizacyjnego z wykorzystaniem wybranego oprogramowania, dokonać jego kalibracji i walidacji, przeprowadzić symulacje, interpretować uzyskane wyniki, wykorzystywać je w praktyce inżynierskiej.
6. Efekty uczenia się:
- Umiejętność przetwarzania danych w oparciu o program MS Excel niezbędnych do budowy modeli sieci wod.-kan.
- Umiejętność posługiwania się programem QGIS w zakresie edycji, przetwarzania i analizy danych w zakresie niezbędnym do modelowania matematycznego sieci.
- Umiejętność posługiwania się programem US EPANET – tworzenie i kalibracja modelu sieci wodociągowej, analiza wyników modelowania.
- Umiejętność posługiwania się programem US EPA SWMM – tworzenie i kalibracja modelu sieci kanalizacyjnej, analiza wyników modelowania.
- Znajomość podstaw hydrogeologii i meteorologii oraz metod pomiarów opadów i przepływów, niezbędnych przy tworzeniu i kalibracji modeli.
- Umiejętność przygotowania modelu sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej dla wybranej zlewni, analizy i optymalizacji systemu.
7. Liczba miejsc:
Min. 15 miejsc
8. Czas trwania:
Dwa semestry
9. Wymagane dokumenty/zasady naboru:
Rekrutacja trwa do 23.09.2023 r. lub do wyczerpania limitu miejsc wg poniższego schematu:
- do 14.09.2023 r. należy zgłosić chęć podjęcia studiów na adres mailowy kierownika studiów,
- do 18.09.2023 r. uzyskają Państwo informację czy została zebrana grupa. min. 15 osób i studia zostaną uruchomione
- w okresie 18-23.09.2023 r. należy zalogować się na platformie WIKAMP wg instrukcji na stronie PŁ: https://rekrutacja.p.lodz.pl/pl/oferta-studiow-podyplomowych
- wyniki rekrutacji zostaną przekazane kandydatom do 30.09.2023 r.
- warunkiem podpisania dn. 07.10.2023 r. umowy i rozpoczęcia studiów jest przedstawienie oryginałów dokumentów i potwierdzenia opłaty za studia.
10. Opłaty - za całe studia:
6 600,00 zł
11. Dane kontaktowe:
Kierownik studiów: dr hab. inż. Grażyna Sakson-Sysiak, prof. uczelni,
e-mail: grazyna.sakson-sysiak@p.lodz.pl
Dziekanat Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska,
tel. +48 42 631 35 03
Adres do korespondencji: Al. Politechniki 6, 93-590 Łódź
12. Dodatkowe informacje:
- Miejsce realizacji studiów: Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska PŁ, Instytut Inżynierii Środowiska i Instalacji Budowlanych; poza pierwszym zjazdem planowanym na 07.10.2023r. zajęcia będą odbywały się zdalnie poprzez platformę MS Teams w piątki po południu i w soboty;
- Zajęcia będą prowadzili doświadczeni pracownicy IIŚiIB PŁ oraz specjaliści spoza PŁ, mający dorobek i doświadczenie zawodowe w zakresie projektowania, modelowania i optymalizacji systemów wodociągowych i kanalizacyjnych oraz systemów informacji przestrzennej.
- Zajęcia praktyczne (laboratorium komputerowe) będą prowadzone z wykorzystaniem bezpłatnego oprogramowania US EPA SWMM, EPANET i QGIS na komputerach uczestników studiów, zalecane 2 monitory.
- W ramach Pracy końcowej studenci przygotowują model sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej dla wybranej zlewni, przeprowadzają analizę i optymalizację systemu (10 godz. indywidualnej pracy z Opiekunem).