Dr inż. Maciej Grzywacz, Prof. Uczelni

grzywacz.png

Stanowisko: Profesor Uczelni (dydaktyczny)

Pokój: 345

Telefon: 42 631 38 69

E-Mail: maciej.grzywacz@p.lodz.pl

Dr inż. Maciej Grzywacz po ukończeniu Wydziału Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska  w 1998 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Katedrze Techniki Ogrzewczej i Wentylacyjnej.

W październiku 2008 uzyskał stopień doktora na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, czego konsekwencją było objęcie stanowiska starszego wykładowcy.  Od początku zatrudnienia działalność dydaktyczna związania była z zagadnieniami: instalacji sanitarnych, ogrzewnictwa, ciepłownictwa, źródeł ciepła oraz fizyki budowli.

W ramach zajęć dydaktycznych prowadzi zajęcia na pierwszym i drugim stopniu studiów na wydziale Budownictwa Architektury i Inżynierii Środowiska, Kolegium Gospodarki Przestrzennej, Rewitalizacji oraz wydziale Elektrycznym. Dodatkowo prowadził zajęcia na studiach podyplomowych Politechniki Łódzkiej oraz kursach organizowanych w Łodzi  i Warszawie obejmujących swym zakresem: auditing, efektywność energetyczną instalacji i źródeł ciepła. W ramach przygotowań praktycznego wyposażenia edukacyjnego jest autorem kilku stanowisk laboratoryjnych z zakresu węzłów ciepłowniczych, instalacji ogrzewczych grzejnikowych, płaszczyznowych  oraz sterowania i regulacji. Opracował materiały dydaktyczne w formie instrukcji laboratoryjnych do badań wykonywanych przez studentów. Wykorzystując zbudowane stanowiska laboratoryjne, własnego pomysłu, prowadził kursy podnoszące kompetencje dla pracowników Veolii czyli największego przedsiębiorstwa energetycznego w Łodzi. Jest współautorem książek na temat świadectw charakterystyki energetycznej wykorzystywanych również do celów dydaktycznych. Od 2018 roku jest opiekunem praktyk na pierwszym i drugim stopniu studiów Inżynierii Środowiska.

Dorobek dydaktyczny obejmuje na dzień dzisiejszy kierownictwo ponad 100 pracami inżynierskimi i magisterskimi. W roku 2011 otrzymał wyróżnienie dla promotora pracy magisterskiej w Konkursie NOT na najlepszą pracę w Politechnice Łódzkiej. Trzykrotnie  za pracę w latach 2012-13, 2013-14 oraz 2016-2017 został wyróżniony w konkursie Najlepszy Nauczyciel Roku Politechniki Łódzkiej. Od 20 lat jest czynnym zawodowo inżynierem i autorem wielu opracowań projektowych z zakresu ciepłownictwa, co umożliwia  podnoszenie własnych kompetencji praktycznych wykorzystywanych w  dydaktyce. W roku 2018 uzyskał uprawnienia bez ograniczeń do projektowania w zakresie instalacji sanitarnych. W roku 2014 został odznaczony Medalem Brązowym za długoletnią służbę. W roku 2016 Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało panu Maciejowi Grzywaczowi Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Ważniejsze publikacje:

Sabiniak H.G, Grzywacz M., Adamiak T.: Wytrzymałość rur stabilizowanych (z warstwą barierową) pracujących w kompensatorach kształtowych. Instal nr 3/2009.

Współautor podręcznika:_ Świadectwa Charakterystyki Energetycznej – praktyczny poradnik. ArCADiasoft Chudzik sp. j. Łódź 2015.

Adamiak T., Grzywacz M., Jerominko T.: Wpływ obciążeń cieplno-mechamicznych na wytrzymałość rur z polipropylenu statystycznego PP-R Instal nr 12/2010

Współautor opracowania zbiorowego pod przewodnictwem prof. Jana Krysińskiego: Alternatywna koncepcja zasilania łódzkiego akademickiego centrum sportowo-dydaktycznego (CSD) w energię cieplną, ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych. Łódź 2010.

Michnikowski P., Grzywacz M.: Sprawdzanie poprawności rozliczania kosztów ogrzewania na podstawie wskazań podzielników. Rynek Instalacyjny styczeń/ luty 2015.

Grzywacz M.; Adamiak T.: Ocena wykorzystania energii odnawialnej do przygotowania c.w.u. na przykładzie istniejącego systemu zaopatrywania w ciepło budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Instal nr 5/2017

Recenzent książki Termomodernizacja. Przedsięwzięcia, efekty, finansowanie. Wydawnictwo i Handel Książkami „Kabe” s.c.,Krsno 2019.